Andělé ve středu oznámí nominace. Opět bude i venkovní stage

18. ledna 2019
Zpátky

První kolo hlasování Cen Anděl je v plném proudu. Nejstarší tuzemské hudební ceny, o jejichž držitelích rozhoduje Česká hudební akademie, oznámí jména nominovaných na tiskové konferenci 23.1.

Ceny Anděl se budou předávat 5.3. v pražském Foru Karlín a v přímém přenosu je nabídne ČT1. „Chceme navázat na změny, které provázely loňský ročník a sklidily pozitivní ohlas. Naším cílem je uspořádat hudební ceny zajímavé pro diváky a zároveň takové, aby byly vlastní samotným muzikantům,“ říká producentka večera Lucka Hájková ze společnosti Luff Production. Pro veřejnost se tak například znovu otevře venkovní scéna zdarma přímo naproti Foru Karlín. Letos bude hostit šest vystupujících.

Jednou z inovací loňského ročníku bylo předávání žánrových Andělů přímo v průběhu hlavního ceremoniálu. „Na základě zpětné vazby od muzikantů i odborných garantů se letos znovu osamostatní rocková a hiphopová kategorie (Rap) a naopak sloučí alternativa s elektronikou, které si v minulosti byly v nominacích blízko. Úplnou novinkou je ustanovení žánrové kategorie Klasika,“ připomíná letošní změny v předávání Andělů předseda České hudební akademie Honza Vedral. Radu České hudební akademie, která na podobu a pravidla Andělů dohlíží, krom něj tvoří hudební producent Jan P. Muchow, publicista Josef Vlček, ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská, kreativní producent České televize Jan Potměšil, producentka Cen Anděl Lucie Hájková a skladatel, kytarista a člen andělské Síně slávy Michal Pavlíček.

Zatímco o cenách v hlavních kategoriích rozhoduje početná porota složená nejen z hudebních profesionálů, novinářů, dramaturgů, promotérů a producentů napříč celou českou hudební scénou, ale také ze samotných muzikantů, držitelů hudebního ocenění Anděl, v žánrových kategoriích hlasují úzce specializovaní odborníci, které oslovují garanti jednotlivých žánrů. V kategorii Alternativa a elektronika akademii sestavovali Michal Pařízek z časopisu Fullmoon a Zdeněk Lichnovský z Radia 1, v kategoriích Folk a Jazz Milan Tesař z rádia Proglas, v kategorii Rock šéfredaktor časopisu Fakker Petr Adámek, v kategorii Rap „funkčný veterán“ československého hip hopu Branči Kováč známý pod přezdívkou Vec a v kategorii Klasika pak uznávaný klarinetista a hudební pedagog Irvin Venyš.

Hlavním mediálním partnerem letošních Cen Anděl je Evropa 2, která v rámci spolupráce podpoří výherce Anděla v kategorii Objev. V rámci slavnostního večera bude mít také přímo ve Foru Karlín své studio, ze kterého bude vysílat bohatý a zajímavý online stream nejen ze zákulisí Andělů.