Ceny Anděl 2018 se uskuteční už 5. 3. 2019

23. října 2018
Zpátky

Hudební ceny Anděl rozšíří záběr a předávat se budou už v březnu – 5. 3. 2019 v pražském Foru Karlín a přímém přenosu ČT1. Ceny Anděl, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI), znají termín a místo konání. Předávat se budou již 5. března 2019 v prostorách pražského Fora Karlín. Ceremoniál v přímém přenosu znovu odvysílá Česká televize, organizátorem bude stejně jako v posledních dvou letech LUFF PRODUCTION a hlavním mediálním partnerem Evropa 2.

„Rádi bychom v aktuálním ročníku Cen Anděl přirozeně navázali na to, co se loni povedlo, a věnovali více energie tomu, co nebylo stoprocentní. Naším cílem je uspořádat hudební ceny zajímavé pro diváky a zároveň takové, aby byly vlastní samotným muzikantům,“ říká producentka večera Lucka Hájková.

Pro připomenutí: mezi hlavní změny uplynulých ročníků patřilo ustanovení České hudební akademie, v níž krom odborníků napříč branží nově hlasují i již dříve ocenění hudebníci, či integrace někdejších žánrových kategorií přímo do hlavního večera. „Přesvědčili jsme se, že tento model funguje a kvitovala ho jak muzikantská obec, tak televizní diváci,“ přibližuje předseda Rady České hudební akademie Honza Vedral. „Na základě zpětné vazby od muzikantů i odborných garantů se tak znovu osamostatní rocková a hiphopová kategorie (Rap) a naopak sloučí alternativa s elektronikou, které si v minulosti byly v nominacích blízko. Úplnou novinkou je ustanovení kategorie Klasika. Přestože mezinárodní úspěchy tuzemských muzikantů, kteří se věnují vážné hudbě, jsou nepřehlédnutelné, nedostávalo se jim totiž podle nás odpovídající pozornosti,“ dodává Vedral.

V Radě České hudební akademie, která na podobu a pravidla Andělů dohlíží, znovu usedli také hudební producent Jan P. Muchow, publicista Josef Vlček, šéfka ČNS IFPI Petra Žikovská, kreativní producent České televize Jan Potměšil a nově také skladatel a kytarista Michal Pavlíček. Novinkou je i dřívější termín vyhlašování Andělů, díky kterému budou výsledky aktuálnější. Přestože ceny se budou udílet o několik týdnů dřív, než bylo v uplynulých ročnících zvykem, akademici budou v jednotlivých kategoriích znovu v dvojkolové volbě vybírat nejlepší desky a písně za celý kalendářní rok 2018. „Na hlasování, jehož první kolo spustíme v lednu, bude dohlížet notář,“ potvrzuje férovost Andělů Petra Žikovská, šéfka ČNS IFPI. „Nezávislí vydavatelé mají už v těchto dnech možnost přihlásit své tituly do orientačních seznamů pro akademiky,“ dodává Žikovská.

Ceny Anděl se budou v roce 2019 udělovat po osmadvacáté. „Uvědomujeme si, že v hudební branži jsou dnes Andělé poslední tradiční ocenění. I proto bude mít Česká hudební akademie znovu ambice upozornit na to nejlepší, co se v hudbě v roce 2018 napříč celým jejím spektrem událo. A poskytnout muzikantům prostor, aby to v přímém přenosu České televize ukázali,“ říkají pořadatelé, kteří další podrobnosti o podobě slavnostního ceremoniálu oznámí společně s nominacemi ve všech kategoriích na konci ledna. „Naším cílem je dát bez předsudků dohromady celou českou hudební scénu a připravit pro ni důstojný a reprezentativní večer.“

28. ročník hudebních Cen Anděl se bude konat 5. března 2019 v pražském Foru Karlín. Ceremoniál v přímém přenosu odvysílá Česká televize. Hlavním mediálním partnerem je Evropa 2.

Andělé se budou udělovat ve 14 kategoriích:

— Album

— Skladba

— Skupina

— Sólový interpret

— Sólová interpretka

— Objev

— Videoklip

— Síň slávy

— Alternativa a elektronika

— Folk

— Jazz

— Klasika

— Rap

— Rock