Ceny Anděl 2018 už mají své nominace

23. ledna 2019
Zpátky

Nejvíc nominací na Ceny Anděl mají Bára Poláková, Lucie a Kapitán Demo

Nejstarší tuzemské odborné hudební ceny Anděl se budou předávat 5. 3. v pražském Foru Karlín a v přímém přenosu je nabídne ČT1. V prestižní kategorii Album se bude rozhodovat mezi comebackovým albem Evolucie skupiny Lucie, albem Bad Time For Gentlemen od Monkey Business a albem ZE.MĚ od Báry Polákové.

První kolo hlasování České hudební akademie skončilo v pondělí 21. ledna. „Celkově v něm pod dohledem státního notáře ve čtrnácti kategoriích hlasovalo přes 350 akademiků. O vítězích v hlavních kategoriích rozhodlo 152 akademiků,“ upřesnila ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská. Českou hudební akademii tvoří odborníci z celého spektra hudební branže z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů i samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla.

Na základě hlasování České hudební akademie získali v prvním kole po třech nominacích zpěvačka Bára Poláková, skupina Lucie a rapový komik Kapitán Demo. Po dvou nominacích mají Mandrage, Monkey Business a také nováčci The Atavists, kteří se mohou stát objevem roku a zároveň bodovat ve staronové žánrové kategorii Rock, a Povodí Ohře, kteří jsou adepty na dva žánrové Anděly za Rock a Alternativu. O produkci Andělů se již třetím rokem stará společnost Luff Production s.r.o., která si klade za cíl vrátit nejprestižnějšímu českému ocenění v oblasti populární hudby pozornost hudebníků i veřejnosti. „Chceme navázat na změny, které provázely loňský ročník a sklidily pozitivní ohlas. Naším cílem je uspořádat hudební ceny zajímavé pro diváky a zároveň takové, aby byly vlastní samotným muzikantům,“ říká producentka večera Lucka Hájková. Pro veřejnost se tak například znovu otevře venkovní scéna zdarma přímo naproti Foru Karlín. Letos bude hostit šest vystupujících.

Jednou z inovací loňského ročníku bylo předávání žánrových Andělů přímo v průběhu hlavního ceremoniálu. „Na základě zpětné vazby od muzikantů i odborných garantů se tentokrát znovu osamostatnila rocková a hiphopová kategorie (Rap) a naopak sloučila alternativa s elektronikou, které si v minulosti byly v nominacích blízko. Úplnou novinkou je ustanovení žánrové kategorie Klasika,“ připomíná letošní změny v předávání Andělů předseda České hudební akademie a šéfredaktor časopisu Headliner Honza Vedral. Radu České hudební akademie, která na podobu a pravidla Andělů dohlíží, krom něj tvoří hudební producent Jan P. Muchow, publicista Josef Vlček, ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská, kreativní producent České televize Jan Potměšil, producentka Cen Anděl Lucie Hájková a skladatel, kytarista a člen andělské Síně slávy Michal Pavlíček.

V žánrových kategoriích i tentokrát hlasovali pouze specializovaní odborníci, které oslovují garanti jednotlivých žánrů. V kategorii Alternativa a elektronika Akademii sestavovali Michal Pařízek z časopisu Fullmoon a Zdeněk Lichnovský z Radia 1, v kategoriích Folk a Jazz Milan Tesař z rádia Proglas, v kategorii Rock šéfredaktor časopisu Fakker Petr Adámek, v kategorii Rap „funkčný veterán“ československého hip hopu Branči Kováč známý pod přezdívkou Vec a v kategorii Klasika pak uznávaný klarinetista a hudební pedagog Irvin Venyš. „Jména vystupujících na samotném andělském ceremoniálu i na venkovním podiu zatím nebudeme zveřejňovat. Veškerá pozornost teď patří všem po zásluze nominovaným. Slíbit ale můžeme opět průřez hudebním děním loňského roku a zajímavá hudební spojení,“ říká k programu chystaného galavečera Lucka Hájková. „Konkrétní hudební čísla, moderátora a další chystané detaily budeme odhalovat postupně na webu a sociálních sítích,“
dodává.

Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z hudebních odborníků, kritiků, producentů, hudebníků a dalších osobností české hudební scény. Od roku 1995 se realizují pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 je symbolizuje soška anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny.

Hlavním mediálním partnerem letošních Cen Anděl je Evropa 2, která v rámci spolupráce podpoří výherce Anděla v kategorii Objev. V rámci slavnostního večera bude mít také přímo ve Foru Karlín své studio, ze kterého bude vysílat bohatý a zajímavý online stream nejen ze zákulisí Andělů.