Tři Andělé přilétli J.A.R. Na sedmadvacátém ročníku eskalovalo dobro

22. března 2018
Zpátky

Skvěle zahraný funk, silné melodie a přesné, svobodomyslné a vypointované texty. Taková je ve zkratce tuzemská deska uplynulého roku podle České hudební Akademie. J.A.R. se s albem Eskalace dobra stali největšími vítězi sedmadvacátého ročníku nejstarších tuzemských odborných cen Anděl. Krom prestižní kategorie Album roku bodovali i jako Skupina roku a jejich píseň Zhublas se stala Skladbou roku. Neproměnili tak jedinou ze svých čtyř nominací. A to v kategorii Videoklip roku. V té uspěla pozpátku zpívající Barbora Poláková s uhrančivým singlem Po válce režisérů Jakuba Machaly a Jana Bárteka.

Ani druzí favorité Andělů, severomoravská skupina Mirai, neodešli s prázdnou. Ze čtyř nominací proměnili sice jen jednu, ale v jejich případě o to trefnější, totiž v kategorii Objev roku. V sólových kategoriích akademiky nejvíce zaujali David Stypka se svou silnou písničkářskou deskou Neboj a zpěvačka Debbi s albem Break, na kterém výrazně pozměnila svůj styl. Do andělské síně slávy potom Česká hudební akademie uvedla folkového písničkáře Vladimíra Mertu. „Málokdo dokáže skloubit jemné, poetické melodie se silnými trefnými texty a pevnými názory jako on. I proto jeho starší i aktuální tvorba zůstává inspirací pro současnou vlnu folkařů,“ zaznělo během ceremoniálu v pražském Fóru Karlín, který měli možnost sledovat v přímém přenosu diváci ČT1. 

Jednou z inovací letošního ročníku bylo předávání žánrových cen přímo během hlavního ceremoniálu. Nejlepší alternativní deskou roku se stalo album Saffron Hills od táborské dvojice Kalle. V kategorii elektronika zvítězili Fiordmoss s deskou Kingdom Come, ve folku akademiky zaujal projekt Beránci a vlci a nejlepší jazzovou desku Early Music natočil Jaromír Honzák. Novinkou byla i venkovní scéna Andělů přímo naproti Fóru Karlín s volným vstupem pro širokou veřejnost. Na té se souběžně s hlavním programem představili nominovaní umělci i další výrazná jména loňského roku.

Anděl 2017

Album roku

J.A.R. – ESKALACE DOBRA 

Album storocia

Skladba roku

J.A.R. – ZHUBLAS