Poslední triumf Davida Stypky. Za album Dýchej získal tři Anděly

28. dubna 2022
Zpátky

Česká hudební akademie rozhodla. V Cenách Anděl Coca-Cola 2021, které se udílely 27.4. v pražském Veletržním paláci a přímém přenosu na ČT1, nejvíce uspělo album zpěváka, který se vydání bohužel nedožil.

Foto credits: Zbyněk Surovec

Třemi Anděly oceněné album Dýchej má silný příběh. Jeho autorem a hlavním protagonistou je David Stypka, který na něj stihnul všechny písničky napsat, vymyslet a připravit. Těsně před natáčením ale v lednu roku 2021 podlehl těžké nemoci. Rozpracovanou nahrávku za Stypku dokončili jeho spoluhráči z kapely Bandjeez společně s producentem Martinem Ledvinou. „I bez smutných okolností, které provázely jeho vznik, je to mimořádné album, na kterém David znovu připomenul, že popová nahrávka nemusí být triviální, ale s chytlavostí se naopak může vázat i vnitřní síla, hloubka a duše,“ komentuje výsledky hlasování předseda rady České hudební akademie Honza Vedral. David Stypka uspěl v kategoriích Album, Sólový interpret a jeho píseň Farmářům se stala Skladbou roku.

Mezi favority letošních Andělů vedle Stypky patřila se čtyřmi nominacemi také Ewa Farna, která se nakonec s albem Umami stala Sólovou interpretkou. Bodoval i Vladimír Mišík, jeho album Noční obraz uspělo v žánrové kategorii Folk. Anděla za vítězství v kategorii Skupina si odnesla kapela Mirai za desku Maneki Neko. Do Síně slávy byl uveden skladatel, pianista a zpěvák Jaroslav Uhlíř. „Patří k tvůrcům se vzácným darem psát písně, jež oslovují posluchače hned na první poslech. Z jejich duše cítíme upřímnou laskavost, lidskost a jemný úsměv. Tedy vlastnosti, které dělají náš život krásnější,“ zaznělo v medailonku přímo během slavnostního ceremoniálu.

V mnoha kategoriích Cen Anděl Coca‐Cola 2021 letos bodovaly mladé hudebnice. Objevem se stala zpěvačka Annabelle, jejímuž singlu Runnin’ Out Of F* Time se v současnosti daří i v českých rádiích. Navíc získala kampaň v hodnotě půl milionu korun od hlavního mediálního partnera Evropy 2. S videoklipem Bylo nebylo v režii Jaroslava Moravce uspěla zástupkyně tuzemské r’n’b a hiphopové scény Annet X. V kategorii Alternativa a elektronika akademiky nejvíce zaujala písničkářka Amelie Siba, v jazzu klavíristka Nikol Bóková a slovenské album roku natočilo duo Lash & Grey, ve kterém zpívá Kristin Lash.

„O vítězích letos pod dohledem notáře rozhodovalo 461 akademiků,“ uvedla Petra Žikovská, ředitelka ČNS IFPI, která Anděly vyhlašuje. Ceremoniál Cen Anděl se po dvou letech navrátil k tradičnímu přímému přenosu, během kterého živě vystoupili nominovaní hudebníci. Průvodcem večera byl Martin „Mikýř“ Mikyska. „Máme radost, že se nám podařilo uspořádat ceremoniál, který byl důstojnou oslavou nominovaných. Díky všem vystupujícím jsme měli možnost připomenout hostům i divákům výrazné hudební momenty uplynulého roku a těšíme se z toho, že jsme mohli připravit atraktivní show, která výjimečnost těchto nahrávek podtrhla,“ doplňuje producentka Cen Anděl Lucka Hájková a dodává: „Moderátor ceremoniálu Martin Mikyska navíc díky svému specifickému humoru dodal celému předávání další rozměr.“

Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z odborníků – hudebníků, producentů, dramaturgů, novinářů a dalších osobností české hudební scény. Od roku 1995 je vyhlašovatelem Cen Anděl ČNS IFPI. Pořadatelem je již šestým rokem společnost LUFF PRODUCTION, titulárním partnerem ročníku byla Coca‐Cola Česká republika. Ta v souvislosti s Cenami Anděl vyhlásila multižánrovou cenu popularity nazvanou Coca‐Cola Cena fanoušků, o jejímž vítězi rozhodovala veřejnost prostřednictvím online hlasování. Vítězem se stal rapper Smack, kterého Coca-Cola podpoří při jeho tvorbě částkou 100.000 korun.