Hudebníci a Ceny Anděl Coca-Cola se vydávají pod okna

14. dubna 2020
Zpátky
Foto credits: Michal „boodya“ Budinský

Ewa Farna, Tomáš Klus, Anna K., Richard Krajčo, Ondřej Ruml a Iva Pazderková zazpívají před domovy seniorů. Akce nese název Pod okny a chce přinést rozptýlení těm, na které hrozba koronaviru dopadla nejvíc – obyvatelům domovů seniorů. Staří lidé teď podle zaměstnanců těchto domovů trpí nedostatkem kontaktu se svými blízkými, neboť být doma v nedobrovolné izolaci není snadné pro nikoho, i když ví, že je to nezbytně nutné.

„Pokud můžu pomoct vykouzlit úsměv na tváři těm nejvíc ohroženým a zároveň právě je nijak neohrozit, tak jim přijedu klidně zazpívat přímo pod okna“, říká Ewa Farna, podle které se vystoupení odehrají v bezpečné vzdálenosti od domova tak, aby vyhověla přísným karanténním opatřením. Projekt pořádají Ceny Anděl Coca-Cola ve spolupráci Českým červeným křížem, mediálním partnerem je Evropa 2. Koncerty startují v úterý 14. dubna v 10 hodin dopoledne a půjde o sérii 20minutových koncertů – zatím pro 25 domovů v Praze, středních a v severních Čechách. „Člověk má pomáhat tam, kde může. V našem případě Pod okny, což je romantické, a to já rád,“ říká Tomáš Klus a dodává, že koncerty se budou konat zpravidla v zahradách či dvorech domovů a mají tak zabránit shlukování veřejnosti.

Vůz s mobilním pódiem zaparkuje pod okny, interpret zahraje 4-5 písní a vůz zase odjede, vše naprosto bezkontaktně. „Projekt Pod okny vnímáme jako velmi důležitý a věříme, že neskončí na konci příštího týdne, ale bude pokračovat dál, přes hranice hudby, z vlastní iniciativy lidí a s dobrým úmyslem podpořit seniory i zaměstnance zařízení v této nelehké době,“ říká Lucka Hájková, producentka Cen Anděl a organizátorka akce Pod okny. Obyvatelé domova koncert uvidí z oken svých pokojů. Muzikanti jim přivezou i dárky – nápoje společnosti Coca-Cola, nanofiltry od společnosti ADLER Czech a.s., audioknihy a hudební CD od vydavatelství Supraphon, CD přehrávače od společnosti Alza nebo květiny od Kytky od Pepy a Lucernička Flowers.

Ewa Farna je ráda, že „seniory můžeme z bezpečné vzdálenosti hudebně pozdravit a ujistit je, že nám na nich záleží.“ Těší se i Tomáš Klus: „Protože přesně tenhle most mezi starší a mladou generací, mezi moudrostí a silou, je nutné opravit a už nikdy nenechat spadnout.“