Ceny Anděl procházejí největší proměnou v historii

12. prosince 2017
Zpátky

Tradiční sochy Andělů od Jaroslava Róny, které oceňují nejlepší hudební počiny uplynulého roku, naleznou své majitele 20. března 2018. Předávat se budou na slavnostním ceremoniálu v pražském Foru Karlín a na obrazovkách České televize. Ceny udělí nově sestavená Česká hudební akademie.

O různých změnách v udílení cen Anděl se mluví skoro každý rok, tentokrát ale půjde v jejich historii skutečně o nejrazantnější inovaci. Kromě odborníků napříč hudební branží totiž budou o vítězích nově rozhodovat také členové Síně slávy společně s hudebníky, kteří již dříve Cenu Anděl získali v některé z hlavních kategorií. Do průsečíků názorů na to, co bylo na hudební scéně v uplynulém roce nejlepší, tak přibude další, dosud opomíjený hlas.

Obměnou prochází také názvy a pojetí některých oceňovaných kategorií. Například místo Zpěváka a Zpěvačky roku se budou Andělé udělovat v kategoriích Sólový interpret a Sólová interpretka roku. Nového pojetí se také dočkají někdejší Žánrové ceny Anděl, které se již nebudou oddělovat a oceňovat pouze „malými“ replikami Andělů. Předány budou ve čtyřech nových kategoriích plnohodnotně, přímo během slavnostního ceremoniálu ve Foru Karlín.

„Andělé jsou nejstarší odborné hudební ceny u nás. Jejich pojetí jsme ale potřebovali posunout blíž současnosti, kdy už do sebe pop dávno vsáknul většinu žánrů a sólový umělec nemusí v uvozovkách jen skvěle zpívat, ale může třeba i rapovat,“ vysvětluje změny hudební publicista Honza Vedral, který se stal předsedou Rady České hudební akademie. V té krom zástupců pořadatelů usedli i zpěvák Miro Žbirka, producent Jan P. Muchow, publicista a rádiový dramaturg Josef Vlček a televizní producent Jan Potměšil z České televize. „Společně už několik měsíců řešíme, jak ceny Anděl zlepšit, aby co nejlépe vypovídaly o stavu české hudební scény, měly respekt mezi muzikanty a byly atraktivnější i pro televizní diváky,“ popisuje Vedral přípravy 27. ročníku Andělů.

Aktuální ročník přitom do značné míry staví na půdorysu posledního předávání, které se sice konalo s minimálním rozpočtem v klubovém prostředí Lucerna Music Baru, ale přesto sklidilo chválu od diváků, kritiků i z muzikantské branže. I tentokrát proto Ceny Anděl znovu vyhlašuje tuzemská pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu ČNS IFPI a organizuje tým Lucie Hájkové ze společnosti Luff Production.

Hlasování proběhne pod záštitou ČNS IFPI ve dvou kolech a pod dohledem notáře. Česká hudební akademie bude vybírat z desek nominovaných přímo hudebními vydavateli, včetně těch nezávislých.

Možnost nominovat zajímavé tituly vydané v kalendářním roce prostřednictvím webu www.andelceny.cz je otevřená všem zájemcům a subjektům.

Možnost nominovat zajímavé tituly vydané v kalendářním roce prostřednictvím webu www.andelceny.cz je otevřená všem zájemcům a subjektům.

Ceny Anděl budou uděleny 20.3. 2018 v přenosu ČT z pražského Fora Karlín v těchto kategoriích: 

Album

Skladba

Skupina

Sólový interpret

Sólová interpretka

Objev

Videoklip

Folk

Jazz

Alternativa

Elektronika

Síň slávy